Gelin Kuşağı Modelleri

Moderator

Yönetici
Site Güvenliği
Katılım
26 Şub 2018
Mesajlar
210
Beğeniler
0
Puanları
16
Yaş
27
#1
Gelin Kuşağı Modelleri

Gelin kuşağı bağlama âdeti yıllardan beri Türklerin yaptığı bir adettir. Düğün günü gelin evinden çıkmadan önce erkek kardeşi beline bir kuşak bağlar. Bu kızın bekâretini simgeleyen bir adettir. Her ne kadar son yıllarda bu adet uygulanmasa da hala kuşak bağlama adetinin uygulandığı yerlerde vardır. Aslında gelinliğin beyaz olmasının sebeplerinden biri de budur. Beyaz gelinlik saflığı ve temizliği ifade eder hatta bazı yörelerde bekareti de temsil etmektedir. Gelinin beline bağlanan bu kuşak günümüzde daha farklı renklerde ve modellerde takılmaktadır. Kuşaklar artık gelinin kullandığı aksesuarlara göre, mekanın dekoratifine göre ve damadın kravatıyla uyumuna göre renk seçilmektedir.

Kuşaklar artık sadece kırmızı kurdeleden değil taşlı kemerler, renkli kurdeleler ve korseler olarak da takılmaya başladı. Hatta hiç takmayan kişiler de var artık. Artık kuşak takan kişiler de kendilerinin ve eşlerinin ismini yazdırarak, kuşağın üzerine işlemeler yaptırarak kuşak kullanmakta.

Taşlı Kemerler

Gelinler renkli kuşaklardan sonra en çok taşlı kemer takmaktadırlar. Bu gösterişli ve ışıltılı kemerler genellikle taşlardan, pullardan ve metal işlemelerden yapılmaktadır. Eğer gösterişli bir gelinliğiniz varsa bu kemerleri tercih etmeyin. Zaten hareketli bir gelinliğiniz olduğu için bu kemerleri de takarak göz yormayın. Sade bir gelinliğin üzerinde bu taşlı kemerler çok hoş duracaktır. Ayrıca gelin aksesuarlarınızın ve kemerinizin uyumuna dikkat edin.

Korseler

Belinizin daha ince gözükmesini sağlayacak bu korseler çok tercih edilen modellerdendir. Daha çok kabarık etekli olan gelinliklerde kullanılan korseler belinizde kuşak aratmaz. Kuşağınızın olmadığı dikkat bile çekmez. Bu korselerin çapraz bağlama modelleri de kullanılmakta. Bu tarz seven kişiler için korse kullanması ideal bir seçenek olacaktır. Belinizi daha ince gösteren bu korselerin üzerine her renk kuşakta bağlayabilirsiniz.

Fiyonklar ve Çiçekler

Bu modellerde çok sık kullanılan modellerden. Gelinliğinizin üzerine bu renkli ve hareketli kuşakları takabilirsiniz. Sade gelinliklerde bu fiyonklar ve çiçekler daha iyi duracaktık. Bu model diğerleri kadar çok kullanılması da ve son zamanlarda pek kullanılmasa da hala kullanılan bir modeldir. Eğer çiçek takacaksanız gelin çiçeğinizle benzer çiçekler kullanabilirsiniz.