Söz Merasimi Gelenekleri Nelerdir?

Katılım
17 Mar 2018
Mesajlar
2
Beğeniler
0
Puanları
1
#1
Söz Merasiminde Neler Getirilir?

Söz merasimi, ülkemiz genelinde en çok ön planda tutulması gereken seçeneklerden birisidir. Özellikle birlikteliğe atılacak ilk adım olarak dikkatleri çektiğinden dolayı çok daha fazla önem arz eder. Bu noktada söz töreninde ikram edilecekler içerisinde birkaç farklı seçenek ön planda yer alır.

Söz tepsisi, olmazsa olmazlardan birisidir. Söz tepsisi genellikle erkek tarafından kız evine getirilir. Gümüş ya da farklı süslemeler ile görselleştirilmiş söz tepsileri olmazsa olmazlardan birisidir.

Söz çikolatası, yine erkek tarafından kız evine tatlı ile birlikte getirilen unsurlardan birisidir. İsteme merasimi için eve gelen tüm herkese ikram edilmesi ve TATLI YİYELİM, TATLI KONUŞALIM geleneğini sürdürmesi açısından önem arz eder.

Söz çiçeği, yine damat adayının elinde eve giren seçeneklerden birisidir. Damat, isterse canlı ya da isterse cansız yapay çiçek seçimi yapabilir. Günümüzde özellikle vazolu yapay çiçekler, çiftlerin evlerinde de kullanabilmesi açısından pratik seçeneklerden birisidir.

Alyanslar, önemlidir. Özellikle ülkemizin belli başlı kesimlerinde kız tarafı erkeğe, erkek tarafı ise kıza alyans alır. Bu alyanslar isterseniz sarı, isterseniz beyaz altından olabilir. Tamamen sizlerin tercihine kalmış bir durum. Kimi şehirlerde ise bu yüzükler nişan merasiminde takılır.

İsteme merasiminin hemen ardından ise tatlılar yenir. Tabi ki DAMAT KAHVESİ olmazsa olmazlardan birisi olarak dikkatleri çekiyor. Tuzlu kahve, her damat için içilmesi gereken bir nevi gelenek.