Gelinlik Diktirirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gelinlik Diktirirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gelinlik Diktirirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Beyaz gelinlikler kadınların hayalidir. Bu yüzden evlilik yoluna giren kadınlar için en önemli düğün hazırlığı aşaması gelinliklerin diktirilmesidir. Hayli zahmetli olan bu iş ve düğün telaşı birleşince gelinlik seçimi daha da zorlaşır. Gelinler de hem tecrübelilerden hem de işin uzmanları gelinlikçilerden yardım ister. Birçok kişiye göre farklılık gösterse de genel tavsiyelerden bahsedelim.

Hazır Gelinlik Mi? Diktirilmeli Mi?

Gelin adaylarının ilk karar vermesi gereken soru budur. Hazır alınsa bile çoğu zaman üstünde oynamalar yapılması gerektiği için çoğu kimse hazır gelinliği seçmez. Bu yüzden terzilere gidilir. İstenilen gelinlik modeli belirlendikten sonra gelinin ölçülerine göre terziler dikmeye başlar. Ancak gelinlik diktirirken dikkat edilmesi gerekenler çok fazladır. Gelinin vücut şekli, düğüne kalan zaman, gelinlik için ayırdığınız bütçe gibi birçok faktör gelinliği etkiler.

Nasıl Bir Gelinlik Modeli?

Modeli belirlerken ilk önce düğünün yapılacağı mekan konusunda karar verilmelidir. Eğer kır düğünü olacaksa şifon kumaştan diktirilecek gelinlikler tavsiye edilir. Ama salon düğünü olacaksa daha kabarık ve gösterişli bir gelinlik diktirmeniz gerekebilir. Yine düğünün gece veya gündüz olması da diktirilecek gelinliğin modelini değiştirir. Gelinlik diktirirken dikkat edilmesi gerekenler konusunda usta terzilerden de tavsiye alınabilir.

Ne İstediğinize Karar Verin

Ne istediğinize karar vermeniz terziniz ile provalarınızın sayısını azaltır. Ne istediğinizi terzinize iyi anlatır ve son kararınızı verebilirseniz provalarınız ve dikilme işlemi daha erken bitecektir. Provalara tecrübeli bor yakınızla gitmeniz faydanıza olacaktır. Böylece düğüne gelinliğin yetişmemesi gibi kötü bir sürprizle karşılaşmamış olursunuz.

En azından bu düğün telâşının yanında bir de gelinlik stresini çekmezsiniz. Bu yüzden gelinlikçiye erken gitmeniz önemlidir. Gelinlik dikilmesinin yaklaşık 4 ay sürdüğünü düşünmelisiniz. Aceleniz varsa tabi bu süre 3 aya kadar düşebilir.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?