Gelinlik Seçimi Nasıl Yapılmalıdır

Gelinlik Seçimi Nasıl Yapılmalıdır

Gelinlik Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Gelinlik gelin adayının düğün töreni boyunca üzerinde taşıdığı ve genellikle beyaz renk olan parçanın adıdır. Her bölgede hatta tüm dünyada kullanır. Türk halkına özgü olmasa da Türkiye’nin kendi örf ve adetleri doğrultusunda şekillendirdiği gelinlik modelleri mevcuttur.

Gelinlikler her gelin adayı için düşünülerek hazırlanır. Bu nedenle yine her zevke uygun gelinlik bulmak mümkündür. Kabarık etekli olan gelinlikten balık modelli gelinliklere kadar pek çok seçenek vardır. Bir kere evlenecek ve bir kere düğün töreni düzenleyecek olan gelin adayları genellikle gelinlik seçimi sırasında heyecanlanmaktadırlar.

Çok fazla seçeneğin olduğu gelinlik dünyasında her ne kadar kararsız kalınsa da gelini en iyi şekilde yansıtacak bir gelinlik bulunmaktadır. Gelinlik seçimi sırasında gelin bazı kriterlere uygun düşündüğü zaman gelinlik elemesini çok rahat yapacak ve kendine en çok yakışacak gelinliği bulacaktır.

Gelinlik Nasıl Seçilmelidir?

Gelin adayı alışverişe çıkmadan önce kendi kafasında bir gelinlik modeli çizmelidir. Bu hayalindeki gelinliktir. Her ne kadar gelin adayı o gelinliğe benzer bir gelinlik bulunca alıp çıksa da önemli olan güzel gelinlik bulmak değil kişinin kendisine yakışan gelinliği bulmasıdır.

Gelinlik seçimi sırasında gelin fiziksel özelliklerine dikkat etmelidir. Kilolu bir geline balık kuyruğu modelinde bir gelinlik eteği yakışmaz fakat uzun boylu ve ince olanların fiziklerini ortaya çıkarır.

Gelin adayı ten rengine dikkat etmelidir. Ten rengi ile çiçeği ya da kuşağını uydurabilir. Eğer koyu bir ten rengi varsa ve lacivert çiçek seçerse gelin adayına yakışmayabilir. Bu şekilde ten rengi ile de kuşak ve çiçek seçimi yapılabilir.

Topuklu ayakkabı boyu damadın boyuna göre seçilmelidir. Damattan hafif kısa olmakta fayda vardır. Gelin saçını ve makyajını yüzü ve cilt rengi ile oranlı yaptırmalıdır. Ten rengi koyu olan bir gelinin koyu renk makyaj yapması yakışmaz.

Bu ve bunun gibi fiziksel görünüme, cilt rengine, boya, kiloya ve benzeri etkenlere dikkat edildiği zaman gelinlik seçimi çok rahat yapılabilmektedir. Bu şekilde gelin adayı kendine yakışacak olan gelinliği daha rahat bulur.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?